Production Manager 1/2023 DEMO | Page 11

NEWS

HSW S . A . OTRZYMA DOKAPITALIZOWANIE
Ege Kimya , turecka firma z sektora chemicznego utworzy w Stargardzie zakład produkujący sole niklu oraz kobaltu . Oba produkty są kluczowymi surowcami do produkcji baterii dla pojazdów elektrycznych oraz są wykorzystywane w przemyśle galwanicznym . Inwestycja na 140 milionów złotych będzie dla firmy pierwszą poza ich własnym krajem . Fabryka planuje wykorzystywać w produkcji bezemisyjne technologie a energia wykorzystywana w zakładzie pochodzić ma z OZE . Firma będzie prowadziła również działalność badawczo-rozwojową . Planowany termin rozpoczęcia produkcji to pierwsza połowa 2024 r .
INFINITE ELECTRONICS PRZEJĄŁ FIRMĘ BULGIN
Firma Infinite Electronics kupiła Bulgin Ltd , brytyjskiego dewelopera i producenta złączy oraz komponentów powiązanych . Dostawca złączy był dotychczas własnością Equistone Partners Europe - firmy private equity , która sama przejęła Bulgin od Elektron Technology w 2019 r . Bulgin oferuje ponad 7 tysięcy produktów , które są wykorzystywane w szerokim zakresie rynków końcowych , w tym w przemyśle 4.0 . Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione . Infinite Electronics , której siedziba główna znajduje się w Kalifornii , jest właścicielem kilkunastu marek z branży przemysłowej , RF i łączności .
DUŻA INWESTYCJA TRUMPF HUETTINGER
Niemiecka firma TRUMPF Huettinger , która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji elektroniki do zastosowań przemysłowych , planuje nową , dużą inwestycję na warszawskiej Białołęce . Powstanie fabryka urządzeń elektronicznych , w tym montażu obwodów drukowanych oraz prefabrykacji szaf sterowniczych . Skutkiem inwestycji ma być silny wzrost obrotów i niemal potrojenie obecnego poziomu zatrudnienia z 1200 do 3000 osób w ciągu czterech lat . Jednocześnie powierzchnia produkcyjna zakładów TRUMPF Huettinger w Polsce wzrośnie dwukrotnie , tj . do 55 tys . mkw .
9
FUZJA VELODYNE I OUSTER
Firmy Velodyne i Ouster połączyły siły , aby stworzyć coś , co można określić mianem lidarowego giganta w czasach , gdy zainteresowanie lidarami jest najwyższe w historii ze względu na ich zastosowania w wielu zrobotyzowanych i zautomatyzowanych maszynach . Przedsiębiorstwo skupione będzie na technologii lidarów , z ponad 850 klientami z branży motoryzacyjnej , przemysłowej , robotyki i inteligentnej infrastruktury . Połączona firma zachowa nazwę Ouster i będzie nadal notowana na nowojorskiej giełdzie New York Stock Exchange . Obie firmy mają łączną kapitalizację rynkową przekraczającą 550 mln dolarów .
DZIAŁANIA NESTLÉ POLSKA NA RZECZ RECYKLINGU
Wszystkie fabryki Nestlé w Polsce są zero-waste : 100 proc . ich odpadów trafia do odzysku . Równocześnie marki firmy oferują szereg produktów w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia , a także prowadzą i angażują się w inicjatywy na rzecz rozwoju recyklingu . Głównym celem klimatycznym firmy jest zmniejszenie emisji CO 2 o połowę do 2030 r . i osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r . Dlatego firma inwestuje w innowacyjne rozwiązania , ograniczając zawartość tworzyw sztucznych , rezygnując z opakowań wielomateriałowych i popularyzując opakowania wielokrotnego użytku .
KGHM ZDOBYWA KONTRAKT
KGHM podpisał z firmą Nexans duży kontrakt na dostawy katod miedzianych , podstawowego produktu miedziowego Spółki , na lata 2023-2027 . Umowa przewiduje roczne dostawy od blisko 22,8 tys . do ponad 27,8 tys . ton katod . Umowa zawiera opcję Evergreen umożliwiającą automatyczne przedłużenie umowy na kolejne pięcioletnie okresy . Firma Nexans i oddziały KGHM przystąpiły również do inicjatywy Copper Mark , aby promować odpowiedzialną produkcję miedzi na świecie . Głównymi uczestnikami rynku katod są producenci walcówki i inne zakłady przetwórstwa miedzi wykorzystujące katody do produkcji walcówki , innych prętów , płaskowników , rur , blach i taśm .