BOGUSŁAW ZAMBOK
Moje doświadczenia związane z zarządzaniem pokazują , że w wielu firmach budowanie i gospodarowanie kompetencjami , a w konsekwencji rozwojem pracowników , pozostawia sporo do życzenia . Chciałbym przybliżyć tę tematykę i wskazać rozwiązania pozwalające na sprawne zarządzanie kompetencjami pracowników .
11
Wyobraź sobie firmę zatrudniającą kilkadziesiąt , a nawet kilkaset osób . Liczba stanowisk w tej firmie przekracza setkę , a każdy z pracowników potrafi wykonywać pracę na minimum trzech z nich . Ostatecznie z takiego zbioru możemy otrzymać łącznie czterocyfrową liczbę posiadanych przez pracowników kompetencji . Wiele firm zmaga się z podobnym zbiorem danych i pewnie niejeden menedżer zadawał sobie pytanie : „ Jak to ogarnąć ?”.
Czym jest zarządzanie kompetencjami
Zarządzanie kompetencjami , mówiąc ogólnie , koncentruje się na rozwoju i wykorzystywaniu umiejętności pracowników . Taka definicja sprawia , że wszystkie przedsiębiorstwa i wszyscy pracodawcy powinni dołożyć wszelkich starań , aby w pełni rozwinąć i wykorzystać potencjał pracowników . Bywa z tym różnie i nie zawsze wynika to z braku dbałości o pracownika , lecz ze złej organizacji tego procesu .