Production Manager 6/2023 DEMO | Page 11

NEWS

ELEMENTAL HOLDING REALIZUJE KONCEPCJĘ GOSPODARKI OBIEGU ZAMKNIĘTEGO
UE CORAZ BLIŻEJ ROZWIĄZANIA PROBLEMU ODPADÓW
WPIP CONSTRUCTION ZAKOŃCZYŁO ROZBU- DOWĘ KOMPLEKSU HAMA POLSKA
Grupa Elemental , wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „ urban mining ” kończy w Zawierciu budowę pierwszego w Unii Europejskiej kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych . Tym samym w Polsce , która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków , gospodarka obiegu zamkniętego staje się rzeczywistym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych . Recycling i ponowne wykorzystanie surowców spowalniają wykorzystanie zasobów naturalnych . Według Europejskiej Agencji Środowiska , procesy przemysłowe i użytkowanie produktów odpowiadają za 9,1 proc . emisji gazów cieplarnianych w UE , podczas gdy gospodarka odpadami – za 3,3 proc .
Europosłowie z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego , Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności ( ENVI ) zaaprobowali projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation ( PPWR ), których celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych w UE . Narzędziem będzie m . in . rozwijanie gospodarki obiegu zamkniętego poprzez recykling surowców , ale także wyznaczenie nowych celów redukcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz zawartości recyklatu w opakowaniach . Jedną z podnoszonych kwestii jest kontrybuowanie sektora tektury falistej do obiegu zamkniętego , jako że wskaźnik recyklingu tych materiałów w Europie już dziś przekracza 90 proc .
Rozbudowa obejmowała kompleks Hama Polska , który jest zlokalizowany w Robakowie ( powiat poznański , gmina Kórnik ). Efektem pracy WPIP Construction , czyli generalnego wykonawcy i projektanta inwestycji , jest m . in . powiększenie powierzchni magazynowej o 4,5 tys . m 2 . Dzięki budowie nowej hali , wynosi ona teraz 9 tys . m 2 . Jednak objętość części magazynowej kompleksu wzrosła o ponad 100 proc . Wszystko dzięki większej wysokości nowej hali . Wynosi ona 16 m . Nowy obiekt posiada m . in . instalację tryskaczową . Hala została ponadto wyposażona w stalowy dach przeznaczony do montażu instalacji fotowoltaicznej .
9
PRZYSZŁOŚĆ TO ELEKTROMOBILNOŚĆ I PÓŁPRZEWODNIKI
Zgodnie z raportem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wartość polskiego eksportu sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln dolarów w 2012 r . do 510,90 mln dolarów w 2022 r .. W tej branży zatrudnionych jest około 63 700 osób , w tym ponad 3 460 producentów . Dostęp do dobrze wykształconych pracowników to jeden z najważniejszych atutów Polski , a młodzi ludzie chętnie rozpoczynają studia na kierunkach związanych z elektroniką . Świadczą o tym dane , mówiące że w roku akademickim 2022 / 23 na co najmniej 27 kierunkach na uczelniach w całej Polsce studiowało ponad 6900 studentów .
ALSTOM ZBUDUJE NOWOCZESNĄ BAZĘ SERWISOWĄ
Firma Alstom zainwestuje 50 mln euro w ramach swojego zobowiązania do utworzenia w Bukareszcie najnowocześniejszej zajezdni , w celu prowadzenia konserwacji nowych elektrycznych pociągów pasażerskich Coradia Stream . Alstom zlecił zakup w centrum Bukaresztu gruntu o powierzchni 30 tys . m ², który zapewnia dostęp do głównej linii kolejowej . Umowa została zawarta z Atelierele Grivita , firmą z Bukaresztu specjalizującą się w naprawach taboru kolejowego . Alstom prowadzi rekrutację do nowego zakładu . Oczekuje się , że dołączy ponad 50 nowych pracowników , którzy przejdą specjalistyczne szkolenie .
ARCELORMITTAL POLAND INWESTUJE 1,5 MLD ZŁ
Strategiczne projekty nie tylko modernizacyjne , ale i badawczo-rozwojowe realizowane są w oddziałach firmy położonych w trzech województwach : śląskim , małopolskim i opolskim . Generalny remont wielkiego pieca nr 2 , projekt innowacyjnego gatunku szyny w Dąbrowie Górniczej , nowe instalacje w zdzieszowickiej elektrociepłowni i budowa pieców wodorowych w walcowni zimnej w Krakowie to tylko niektóre z dużych projektów inwestycyjnych , jakie ArcelorMittal Poland realizuje w swoich oddziałach w tym roku . Pochłoną one prawie 1,5 mld zł i podniosą jakość oferowanych produktów oraz poprawią efektywność energetyczną i wydajność instalacji .