Production Manager 6/2023 DEMO | Page 13

Polska jest dla nas doskonałym miejscem z uwagi na kulturę , zdolności , poziom edukacji i kompetencji oraz bliskość rynku i naszych partnerów . Zamiast prowadzić politykę niskich kosztów , postawiliśmy na strategię wysokiej jakości i w tym świetle Polska była najlepszym z możliwych rozwiązań – mówi Gregory Chauvet , dyrektor generalny JPB Système , z którym rozmawia Przemysław Ozga .
Przemysław Ozga : Czy dostrzegacie tendencję do reshoringu – powrotu produkcji z Azji do Europy – w ostatnich latach ? Jak to wygląda z perspektywy francuskiego przemysłu ?
Gregory Chauvet , dyrektor generalny JPB Système : Zamiast typowego reshoringu , widzę przebalansowanie międzynarodowych przepływów . Kilkanaście lat temu wszyscy postrzegali chiński rynek jako ten , na którym trzeba po prostu być . Przenosili tam swoją produkcję czy dystrybucję . Niskie koszty operacyjne były dla wielu firm niezwykle atrakcyjne , ale pojawiły się nowe wyzwania : napięcia na szlakach , przez które przebiegają łańcuchy dostaw , i globalna inflacja , która objęła także surowce i komponenty . Kombinacja tych dwóch czynników doprowadziła do nieprzewidywalności i niepewności w łańcuchach dostaw i sprawiła , że wiele firm wróciło do wcześniejszych , bardziej kontrolowalnych strumieni logistycznych . We Francji zostało to wsparte dodatkowo narodowym planem inwestycyjnym „ Francja 2030 ”, mającym na celu m . in . relokację i pobudzenie lokalnych innowacyjnych inicjatyw . Jako JPB Système od początku działalności stawialiśmy na kontrolę i transparentność łańcucha wartości i dzisiejsza sytuacja wskazuje , że zarządzanie oraz mądra kontrola nad łańcuchem dostaw są kluczem , szczególnie w sektorze lotniczym . Łańcuch dostaw jest tak mocny , jak jego najsłabsze ogniwo – to ono decyduje o jego stabilności i wartości . Od dawna model firmy opiera się na bliskości , sąsiedztwie naszego outsourcingu i europejskich partnerów .
Katarzyna Kalisz , dyrektor JPB Système w Polsce : Kolejnym przykładem wątku , o którym wspomniał Gregory , jest rzeszowska Dolina Lotnicza , gdzie odnotowano wiele międzynarodowych inwestycji
Nasze nowe fabryki będą wyposażone w najnowsze rozwiązania chroniące warstwy IT i OT oraz znajdujące się tam dane .
zarówno z Europy , jak i ze Stanów Zjednoczonych . Zauważmy , że nasz region cieszy się rosnącym zainteresowaniem w ostatnich latach . Dolina stała się rzeczywistą alternatywą dla Azji , ponieważ – jako Polska – staliśmy się przykładem bliższego i bardziej kontrolowalnego łańcucha dostaw .
Jakie inne lokacje braliście pod uwagę przy decyzji o miejscu pod inwestycje , czy konkurowały z nami np . Czechy lub Słowacja ?
Gregory Chauvet : Nie . Rzeszowska Dolina Lotnicza rośnie w niewiarygodnym tempie . Przed laty zabezpieczyliśmy teren pod budowę nowego obiektu , z czego jesteśmy obecnie zadowoleni . W branży lotniczej wykorzystywana jest strategia double sourcingu , więc posiadanie bliźniaczej fabryki w Polsce blisko naszych klientów w Dolinie było dla nas naturalną decyzją . Był to więc dla nas pierwszy i jedyny wybór , ponieważ nasi główni klienci – duże międzynarodowe grupy lotnicze – zainwestowały w tym samym miejscu , tworząc klaster , który przynosi sektorowi lotniczemu
11