Production Manager 1/2022 DEMO | Page 17

bezzałogowe maszyny badawcze , zdalnie sterowane bezzałogowe maszyny badawcze i układanie kabli podmorskich .
Złom i surowce wtórne
Japonia jest krajem o niewielkich zasobach naturalnych , dlatego dużą wagę przykłada się do odzyskiwania surowców wtórnych . Zbiór złomu żelaza , metali nieżelaznych , makulatury to dla nas standard . Do tego nasz kraj wypracował metody odzyskiwania metali rzadkich z odpadów telekomunikacyjnych . Ze względu na wysoki poziom technologii odzysku zasobów wtórnych Japonii zależy na ułatwieniu międzynarodowych transakcji surowcami wtórnymi . Te działania również wspierane są przez firmy handlowe .
Przemysł informacyjno- -telekomunikacyjny
To sektor , który ma ogromny wkład we wzrost PKB Japonii . Wspiera tworzenie wartości dodanej ( około 115,9 biliona jenów ) oraz wzrost zatrudnienia ( około 7,11 miliona pracowników ). Zaawansowany sprzęt do przetwarzania informacji w branży informacyjno-komunikacyjnej wymaga dużej ilości energii . Japonia ze względu na ograniczenia w jej wytwarzaniu oraz świadomości roli branży informacyjno-komunikacyjnej skupia się na ograniczeniu zużycia energii przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju dziedzin związanych z branżą informacyjno-komunikacyjną . Oczywiście firmy handlowe są bardzo aktywne w tej dziedzinie .
Zwarte miasto z systemem współdzielenia transportu
Z użyciem stacji kolejowej lub podobnego centrum transportu publicznego jako punktu wyjścia planowana jest kompleksowa infrastruktura współdzielenia transportu , w ramach której można będzie używać rowerów , motocykli czy samochodów do własnych celów . Zastosowanie technologii ICT pozwoli na wskazanie lokalizacji i aktualnego stanu środków transportu na komórkach i innych terminalach klientów . Do tego planuje się rozbudowę istniejących aplikacji płynnego transferu .
System współdzielenia transportu może zapewnić płynny i bezstresowy transfer ze stacji do miejsca docelowego , łącząc się z rozkładem jazdy i systemem informowania o statusie działania transportu publicznego , takiego jak koleje i autobusy . Zbudowanie i rozpowszechnienie sieci teleinformatycznej do kompleksowego współdzielenia transportu doprowadzi do oszczędności przy produkcji samochodów .
Zasoby leśne
Lasy w Japonii znajdują się przede wszystkim na wyżynach i w górach . Jeżeli nie są odpowiednio zarządzane , momentalnie dziczeją , powodując załamanie się całej sieci ekosystemów , wraz ze stanem zarybienia w morzu . Na co dzień mieszkańcy wiosek u podnóża gór czy w górach robili wiele , aby lasy były zadbane . Wraz ze starzeniem się populacji i emigracji młodzieży do miast wioski w górach znikają i opieka nad lasem musi przejść w inne ręce . Są więc firmy , które zajmują się gospodarką leśną i przetwórstwem drewna . Obecny stan leśnictwa jest jednak w Japonii deficytowy . Koszt produkcji , obróbki i dystrybucji drewna jest wyższy niż cena sprzedaży . Szacuje się , że japońskie lasy mają potencjał generowania wartości 2181 miliardów jenów rocznie . Tymczasem realny przychód to jedynie 421,7 miliarda jenów . Japonia planuje wykorzystać technologię analizy obrazu hiperspektralnego do zbadania gęstości i objętości wszystkich gatunków drzew , z ich lokalizacją i poziomem utylizowanego dwutlenku węgla . Ogólnokrajowa zintegrowana baza danych zasobów leśnych powinna pozwolić na usprawnienie zarządzania lasami . Pandemia paradoksalnie może tutaj pomóc , ze względu na trudności logistyczne firm sprowadzających tanie drewno z zagranicy .
Zasoby turystyczne
Infrastruktura i zasoby turystyczne ( budynki , dobra kulturowe , przyroda ) na obszarach przybrzeżnych zostały zniszczone przez tsunami z powodu wielkiego trzęsienia ziemi we wschodniej Japonii . Liczba zagranicznych turystów gwałtownie spadła z powodu szkód spowodowanych przez elektrownię atomową w Fukushimie . Obecna pandemia tylko pogarsza sytuację . Dlatego turystyka to zasób , którym Japonia zaczęła się
15