Production Manager 1/2022 DEMO | Page 16

Production Manager
14 obecnie są ciężarem . Najbardziej popularne alternatywne źródła energii elektrycznej to panele słoneczne , jednak przestaje to być opłacalne dla przeciętnego Sato . Firmy handlowe są również mistrzami logistyki , mimo to obecne problemy z łańcuchami dostaw powodują gwałtowny wzrost cen i powoli mechanizm potoku towarów przestaje działać . Firmy handlowe i Japonia zdawały sobie sprawę , na bazie wcześniejszych doświadczeń , jak trudności logistyczne mogą wpłynąć na zasoby . Zastosowały więc następujące działania , aby zapobiec ewentualnym problemom i deficytom : 1 . Poszukiwania zasobów na wielką skalę , 2 . Zwiększenie produkcji , 3 . Zaniżenie strat na etapie logistyki , 4 . Poprawa efektywności konsumpcji i podjęcie działań na każdym etapie . Aby osiągnąć te cele , rozważane jest zastosowanie nowych technologii , np . ICT ( TIK ), w różnych obszarach .
Zasoby wodne , wodociągi
Japonia boryka się ze starzejącymi się wodociągami . Rury pod wpływem czasu pękają i wylewa się ogrom wody , jednak wymiana systemu wodociągów związana jest z niebotycznymi kosztami . Aby je zaniżyć , stosowane są czujniki wskazujące , gdzie nastąpiło rozszczelnienie rury . Umożliwia to wymianę rur jedynie w zagrożonym rejonie . Okazuje się , że ten problem mają i inne kraje . Japonia widzi w tej technologii potencjał do ekspansji za granicę i oferowanie np . Australii i Kenii rozwiązań , które sprawdziły się w Japonii .
Produkcja żywności w dedykowanych fabrykach
W Japonii powstało wiele „ fabryk warzyw ”, gdzie hoduje się warzywa w specjalistycznych zakładach produkcyjnych . Pozwala to na zmniejszenie procesu logistycznego dla żywności ( emisja CO 2
) i propagowanie lokalnej produkcji na potrzeby miejscowej konsumpcji . W języku japońskim taki zakład produkcyjny nazwany jest „ fabryką ”, co powoduje niepotrzebne problemy , bo np . postawienie takiego zakładu na ziemi rolnej niesie ze sobą konsekwencje prawne , wysokie koszty i inne ograniczenia . Budowa zakładu w mieście również napotka ten sam problem w rejonach , gdzie nie zezwala się na budowę fabryk czy zakładów produkcyjnych . Potrzebna jest zmiana myślenia i interpretacji prawnej . Technologia ICT pozwala w tym wypadku na obniżenie kosztów stałych . Podczas uprawy warzyw i owoców w fabryce roślin można kontrolować , za pomocą sieci teleinformatycznej , recepturę uprawy ( dostawa składników odżywczych , czas naświetlania , temperatura / wilgotność otoczenia ) w jednym centralnym miejscu nawet z drugiego końca świata . Dzięki powiązaniu fabryk w jedną sieć produkcja żywności będzie możliwa w miejscach , gdzie odbywa się ich konsumpcja , niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych . Docelowo dostawcy technologii chcą to rozszerzyć na sieć małych fabryczek roślin powstających w każdym domu . Budowa takich miejsc produkcji roślin za granicą pozwoli na kontrolę upraw bezpośrednio z Japonii , umożliwiając zbieranie nowych danych i jednoczesne wspieranie osady położonej daleko od miast czy w okolicy o niesprzyjających warunkach atmosferycznych . Jest to ponadto rozwiązanie dla okolic nawiedzonych przez kataklizmy . Fukushima jest rejonem o bogatej glebie i dedykowanych rolnikach . Obawa przed napromieniowaną żywnością skutkuje jednak blokadą eksportu z tego rejonu . Fabryki roślin mogą więc takie obawy zniwelować . Toyota od lat bada możliwość wykorzystania materiałów roślinopochodnych w produkcji komponentów do samochodów . „ Toyota Tsusho ” założyła plantacje i zbudowała fabrykę roślin jako wsparcie dla producenta .
Poszukiwanie zasobów mineralnych
Zastosowanie czujników ICT pozwoli na obserwację szerokiego obszaru z dużej wysokości za pomocą urządzeń wykrywających zamontowanych w samolocie lub satelitach i stwierdzenie , gdzie znajdują się nowe złoża . Do tego wymagana jest technologia analizy optycznej , na którą nie mają wpływu różnice pogodowe . Dalszy jej rozwój pozwoli na eksport tej usługi do innych krajów . Japonia , która ma szóstą co do wielkości morską wyłączną strefę ekonomiczną na świecie , posiada na dnie morza zasoby hydratu metanu czy rzadkich metali . Ponadto Japonia ma wysoko zaawansowane technologie do badania dna morza : czujniki , samonośne