Production Manager 3/2024 Demo | Page 15

korzyści . Po pierwsze , mamy jasne wytyczne , jaki jest zakres wiedzy do przekazania , po drugie , wiedza podzielona jest na etapy : zarówno instruktor , jak i uczeń widzą , co już było , a co jeszcze przed nimi , po trzecie , o wiele łatwiej przyjmować wiedzę , gdy jest usystematyzowana i widać jej zakres . Często , szczególnie w wypadku stanowisk trudnych , słyszy się , że wiedzy do zdobycia jest tak dużo , że trudno ją zebrać i opisać . Warto to zrobić , aby uniknąć szkoleń , które trwają po kilka , kilkanaście miesięcy i nie przynoszą satysfakcjonującego rezultatu .
Budowa matrycy kompetencji
Gdy opisaliśmy stanowiska pracy zgodnie z przywołanym przykładem , warto rozważyć wdrożenie systemu pozwalającego na całościowe zarządzanie kompetencjami pracowników . Na rynku możemy znaleźć co najmniej kilka wartych uwagi propozycji , jednak to skala potrzeb firmy będzie determinowała wybór . Postaram się przybliżyć zakres funkcjonalności takiego systemu . W celu uzyskania czytelniejszego przeglądu wypunktuję poszczególne funkcje :
• obsługa wszystkich pracowników i kompetencji ,
• możliwość rejestrowania i potwierdzania podpisami szkoleń w systemie ( eliminacja dokumentacji papierowej z procesu szkoleń ),
• powiązanie kompetencji z dokumentacją ,
• wskazanie pracowników do szkolenia po aktualizacji dokumentacji lub wydaniu nowego dokumentu na stanowisko ,
• nadzór systemu nad płynnością procesu szkolenia ( system przypomina , jeśli szkolenie utknie na jakimś etapie ),
• możliwość określania minimalnej liczby osób przeszkolonych na danej kompetencji ,
• możliwość wskazania minimalnej liczby kompetencji posiadanych przez pracownika ,
• możliwość wskazania kluczowych stanowisk w procesach produkcyjnych ( szczególny nadzór na obsadą ). Profitów z wdrożenia systemu jest znacznie więcej , powyżej wskazałem tylko te główne . Chciałbym także zwrócić uwagę na przejrzystość w zarządzaniu kompetencjami i łatwiejsze dostrzeganie luk w procesie szkoleń , gdy matryce kompetencji oprzemy na funkcjonowaniu systemu . Na przykładzie organizacji , w których wdrożono system , mogę powiedzieć , że przeszły one od etapu wyświetlania danych w tradycyjnym Skill Matrix do rzeczywistego szkolenia i zarządzania kompetencjami pracowników . Dziś matryca kompetencji jest wynikiem pragmatycznie prowadzonych szkoleń , a nie próbą „ wyświetlenia ” kwalifikacji pracowników przed audytem czy wizytą klienta . Metodyczne podejście do budowania i zarządzania kompetencjami przynosi organizacji wiele korzyści , od tych oczywistych , jak oszczędność papieru , przez te szczególnie ważne z punktu widzenia wymagań systemu IATF , czyli zapewnienia szkoleń pracowników po aktualizacji dokumentacji powiązanej ze stanowiskiem pracy , aż do sprawniejszego reagowania na różne turbulencje rynkowe . Problemy ostatnich lat związane ze znaczną zmiennością wysokości zamówień oraz dostępności pracowników na rynku udowodniły , że lepsze zarządzanie kompetencjami pracowników oznacza sprawniejszą odpowiedź organizacji na napotykane problemy . Temat kompetencji pracowników ma wielowymiarowy charakter i z pewnością wymaga wysiłku podczas ich budowy , jednak korzyści płynące z metodycznego podejścia rekompensują wysiłki ze znaczną nawiązką , a w sytuacjach kryzysowych są w stanie zapewnić organizacji przetrwanie na rynku .
13
BOGUSŁAW
ZAMBOK
Koordynator produkcji , trener TWI , konsultant Lean . Z procesami produkcyjnymi związany od blisko 20 lat . Obecnie koordynator i trener TWI / BTO w Cooper Standard Automotive Polska w Bielsku-Białej . Ukończył kurs Train The Trainer i przeprowadził dziesiątki szkoleń związanych z tematyką produkcyjną w firmach z branży automotive , spożywczej i budowlanej . Obecnie lider projektu , którego celem jest opracowanie całościowego podejścia do procesu szkoleń od strony administracyjnej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb produkcyjnych – od onboardingu do zarządzania rotacją . Prelegent na konferencjach : Production Manager – Generation 4.0 , VI Europejski Kongres Lean Management , TUV NORD , Lean TWI Summit . Prywatnie mąż i ojciec oraz ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR . Członek zespołu ds . profilaktyki GB GOPR .