Production Manager 4/2023 DEMO | Page 20

Production Manager
Choć we Wspólnocie trwają intensywne prace nad zaostrzeniem polityki klimatycznej , mogące zaowocować powstaniem zrębów unijnej strategii przemysłowej , to w obecnych regulacjach brakuje instrumentów tak proinwestycyjnych , jak Inflation Reduction Act .
18 dotowanie transportu ( np . kolejowego ). Po drugie , inwestycje bezpośrednie z Chin w regionie są coraz silniej motywowane politycznie – stanowią sposób wynagradzania lojalnych partnerów . Może na to wskazywać wspomniany projekt CATL na Węgrzech . Dyskusja na temat IRA coraz wyraźniej pokazuje , że w motoryzacji dochodzi również do stopniowego rozłączania się interesów Niemiec i Europy Środkowej . Przez lata występowała między nimi niemal pełna symbioza , gdyż zakłady z regionu wchodziły w skład łańcuchów dostaw koncernów z Republiki Federalnej Niemiec . Coraz większym problemem staje się jednak to , że niemieccy producenci samochodów , nie nadążając za tendencjami w elektromobilności , coraz silniej wiążą swój los z Chinami . W przyszłości ich samochody mogą w jeszcze większym niż dotychczas stopniu opierać się na chińskich komponentach i technologiach na niekorzyść środkowoeuropejskich , ale także miejscowych poddostawców . Niewykluczone również , że dużo częściej niż obecnie będą oni lokowali w Chinach produkcję nakierowaną na rynek europejski . Jeżeli zatem Unia Europejska pozostawi IRA bez odpowiedzi , to prawdopodobnie Paryż i Berlin przeforsują w końcu rozluźnienie zasad pomocy publicznej , a Europa Środkowa na tym straci . Oznaczać to będzie dalsze trwanie działającej od lat niepisanej reguły , że niemieckie i francuskie koncerny otrzymują gros unijnego wsparcia . Dlatego ważne jest wypracowanie agendy regionu w kwestii nie tylko reakcji na IRA , lecz również stworzenia mechanizmów zapewniających mu równe zasady gry z Chinami . Szczególnie atrakcyjna dla Europy Środkowej może być propozycja uproszczenia i odbiurokratyzowania funduszy wspólnotowych , żeby szerzej otworzyć je dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw . Korzystne mogłoby być ustanowienie dyskutowanego w Unii programu analogicznego do „ Buy American ”, co w praktyce utrudniłoby dostęp do europejskich zamówień publicznych przedsiębiorstwom z krajów nieoferujących porównywalnego stopnia otwartości . Z perspektywy regionu takie rozwiązanie mogłoby w istocie wspierać koncepcje backshoringu i nearshoringu , czyli powrotu inwestycji do Unii , o których szeroko debatowano podczas pandemii . Choć we Wspólnocie trwają intensywne prace nad zaostrzeniem polityki klimatycznej , mogące zaowocować powstaniem zrębów unijnej strategii przemysłowej , to w obecnych regulacjach brakuje instrumentów tak proinwestycyjnych , jak Inflation Reduction Act .
ALEKSANDER
DOLIŃSKI
Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego . Studiował także zarządzanie i inżynierię produkcji na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu . Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie transferów technologii , organizacji oraz optymalizacji działów i procesów produkcyjnych w międzynarodowych firmach . Rozległa wiedza , pasja i zaangażowanie przyczyniły się do osiągnięcia przez niego wielu sukcesów w obszarach produkcyjnych , przynoszących firmom wymierne korzyści finansowe .