Production Manager 4/2024 | Page 14

Production Manager
MAREK PIEKARSKI
12
Zdarzają się wywracające stolik game changery i trzeba się poukładać ponownie na nowo . Takimi kamieniami milowymi była taśma produkcyjna Forda , pomysły Taiichiego Ōno czy zintegrowane systemy ERP . A przecież system produkcyjny jest „ złożoną konstrukcją inżynieryjną , reprezentującą zaawansowaną harmonię między elementami materialnymi , energetycznymi i informacyjnymi , które są niezbędne do efektywnego wytwarzania produktów . System ten jest dynamiczny i ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się wymagania rynkowe i technologiczne . W jego ramach zasoby ludzkie , surowce oraz informacje są przetwarzane i koordynowane w taki sposób , aby maksymalizować wydajność , minimalizować odpady i optymalizować przepływ pracy . Strategiczne planowanie i ciągła analiza procesów produkcyjnych są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i innowacyjności na rynku . W rezultacie system produkcyjny nie tylko zaspokaja potrzeby konsumentów , ale także stymuluje postęp technologiczny i przyczynia się do rozwoju gospodarczego ”. Powyższa definicja jest wynikiem lat ewolucji systemów produkcyjnych . Systemy dostosowywały się do bieżącego poziomu wiedzy i potrzeb – jak człowiek .
Czasy przed „ erą pary ”
Podążając ścieżkami historii ludzkości , zaobserwujemy drogę , jaką przeszliśmy od naszych początków do dzisiaj , także z punktu widzenia pracy . Pierwszy był etap niewolnictwa , gdy system produkcyjny wymagał schwytania odpowiedniej liczby pracowników / wyrobników i wykorzystania ich ( aż do zużycia ), zastępując następnie nowymi . Co zastanawiające , system ten przetrwał bardzo długo i przynosił znakomite rezultaty przez tysiąclecia . Do dziś możemy obserwować skutki działania systemów produkcyjnych opartych na niewolnictwie w wielu krajach świata : piramidy , rzymskie zabytki , azteckie ruiny . W nowszych czasach w Ameryce przetrwały piękne budynki kolonialne budowane rękami niewolników . Oczywiście system ten był wątpliwy z punktu widzenia moralnego i humanitarnego , jednak stanowi większą część naszej historii . Następnie przyszedł etap rzemieślnika – setki lat niezmiennej stabilizacji . Mistrz wiedział , jak wytwarzać produkty , i dzięki swojej pracy dostarczał je społeczeństwu . Produkty były unikatowe , będące rezultatem rękodzielnictwa . Z idei niewolnictwa przetrwał wyzyskiwany uczeń / czeladnik , mający jako motywację perspektywę stania się wyzyskującym mistrzem .
Więcej pary ! Początek rewolucji
Nadeszła w końcu „ era pary ”, gdy nagle system rzemieślniczy nijak nie mógł konkurować z nowym źródłem energii , a system produkcyjny znów wymagał armii pracowników / niewolników . Powstawały olbrzymie majątki finansujące dalszy rozwój technologii , co spowodowało nagłe przyspieszenie rozwoju .