Production Manager 6/2022 DEMO | Page 14

Production Manager
12
Marek Loos : Z doniesień medialnych wynika , że podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin nakreślono trzy główne kierunki rozwoju kraju . Po pierwsze – powrót do komunistycznych korzeni ideologicznych . Po drugie – skupienie się na sprawach i problemach wewnętrznych . Po trzecie – silny nacisk na rozwój najnowocześniejszych technologii . Co jeszcze ważnego zostało nakreślone podczas zjazdu ?
Bogdan Góralczyk : Potwierdzam w całej rozciągłości , że XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin będzie ważną cezurą z wielu powodów . Pierwszy zasadniczy jest taki , że przewodniczący Xí Jìnpíng pełni trzy najważniejsze funkcje w państwie : jest przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej , sekretarzem generalnym oraz szefem Komisji Wojskowej przy Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Chin , czyli głównodowodzącym armią . Na dodatek zajmuje jeszcze tak wiele stanowisk , że zdefiniowano go jako „ przewodniczącego od wszystkiego ” – i to jest właściwa definicja . Xi sprawuje władzę od dziesięciu lat – przez dwie kadencje – i dostał władzę na trzecią , a być może dożywotnio . W tym sensie zerwano z poprzednim „ zbiorowym cesarzem ”. Chiny mają znowu cesarza , ale z komunistycznego nadania . Mają jedynowładztwo , co do którego mam swoją mantrę , że autokracja , na krótką metę , może być skuteczna i efektywna , ale podobnie jak totalitaryzm , który rodzi się , gdy pojawia się strach , a on się w niektórych kręgach rzeczywiście pojawia , jest ona receptą na katastrofę . Ponadto w Chinach mówi się , że do 2049 r . – na stulecie ChRL – ma dokonać się „ chiński renesans ”, ale jest niemal pewne , że nie będzie żadnego „ renesansu ”, jeśli po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są dwa organizmy z Chinami w nazwie . Jeden nazywamy ChRL , Chiny Ludowe czy kontynentalne , drugi to Republika Chińska na Tajwanie – przedłużenie rządów republikańskich Czang Kaj-szeka , panujących na kontynencie do 1949 r . W sensie politycznym i strategicznym widzimy , że gra toczy się o niezmiernie wysoką stawkę .
W sensie gospodarczym Xi Jinping , rządząc przez dziesięć lat , pokazał , że chce powrotu ideologii i komunistycznego żaru , który się ostatnio wypalił .
Z kolei w sensie gospodarczym Xi Jinping , rządząc przez dziesięć lat , pokazał , że chce powrotu ideologii i komunistycznego żaru , który się ostatnio wypalił .
Ideologiczny żar ? Co ma się na niego składać ?
Przekładając to z „ chińskiego na nasze ”, chodzi o cztery podstawowe elementy . Pierwszym jest leninizm , który kiedyś sprowadzał się do dwóch podstawowych haseł : całkowicie oddane i podporządkowane wodzowi kadry decydują o wszystkim oraz w partii dominuje surowa dyscyplina , bo tym był leninizm tak naprawdę . Drugim elementem jest marksizm , ale nie w rozumieniu filozoficznym , tylko w rozumieniu stricte ekonomicznym , co u nas najlepiej udowodnił świętej pamięci Andrzej Walicki w książce „ Skok do królestwa wolności ”. Pisał w niej , że marksizm nie ufał rynkowi . Marksizm chciał etatyzmu . Tak więc marksizm w rozumieniu Xi Jinpinga to jest monopolizacja władzy , pieniądza i środków – centralizacja oraz niechęć do rynku i do prywatnego sektora , do tego stopnia , że do przedsiębiorstw sektora prywatnego , a nawet do transnarodowych korporacji , wprowadza się w Chinach komórki Komunistycznej Partii Chin , czyli wchodzi do biznesu de facto cenzura partyjna . Wcześniej tego nie było , bo Deng Xiaoping – poprzedni przywódca Chin – dbał o to , żeby rządził „ zbiorowy cesarz ”, sam był bowiem ofiarą kultu jednostki , który się teraz w Chinach odradza . Deng równocześnie separował zarządzanie państwem ( administrację i rząd ) od partii . Teraz znowu się to łączy . Trzecia sekwencja jest taka : Xi Jinping jest człowiekiem urodzonym w czerwcu 1953 r ., czyli ma 69 lat , i pełniąc funkcję przewodniczącego od wszystkiego , złamał wiele obowiązujących dotychczas zasad . Między innymi taką , że najwyższych funkcji w państwie nie pełni się w wieku powyżej sześćdziesięciu ośmiu lat . Na swojego głównego wojskowego wybrał siedemdziesięciodwuletniego generała , ponieważ ten walczył w jednym oddziale i znał się z ojcem Xi Jinpinga dawno temu .