Production Manager
16 rozjemca między Ukrainę i Rosję , bo mają ku temu narzędzia ekonomiczne , handlowe , biznesowe , polityczne , strategiczne i wszelkie inne , żeby Putina czy jego następcę do takich porozumień zmusić , ale na razie obie strony chcą walczyć i walczą , no i mamy to , co mamy .
Czy Chiny mogą być złe na Rosję również ze względu na przerwanie funkcjonowania ich sztandarowego planu w Eurazji , czyli Nowego Jedwabnego Szlaku ( NJS )?
Nie . Akurat z powodu Szlaku szlag ich nie trafił , raczej dlatego , że Putin zepsuł swoją robotę . Są badania dotyczące ruchu na Nowym Jedwabnym Szlaku , które różnią się od powszechnie publikowanych . Jedne mówią , że liczba kontenerów jadących szlakiem lądowym z Chin przez Kazachstan , Rosję , Białoruś , nasze Małaszewicze oraz dalej na zachód , na północ i na południe Europy , zmniejszyła się tylko o 15 proc . Inne badania mówią , że obecne przewozy na Nowym Jedwabnym Szlaku wynoszą jedną trzecią tego co przed pandemią . Tu kluczowe są Niemcy , a dotychczas nie rozmawialiśmy o Europie , a kanclerz Olaf Scholz był pierwszym politykiem zachodnim , który odwiedził Xi Jinpinga po dwudziestym zjeździe i pojechał tam z szefami wielkich konglomeratów niemieckich – łącznie dwunastu . Wśród nich był MAERSK , czyli firma , która transportuje przez Polskę kontenery na Nowym Jedwabnym Szlaku . Oznacza to , że Chiny zamierzają odbudować Belt and Road Initiative ( Inicjatywę Pasa i Szlaku , jak Nowy Jedwabny Szlak nazywają Chińczycy ). Ruch na Nowym Jedwabnym Szlaku został przystopowany nie tyle przez wydarzenia wojenne , ile przez pandemię . W Pekinie już zapowiedziano , że w 2023 r . ( nie mamy jeszcze daty ) odbędzie się trzeci szczyt Inicjatywy Pasa i Szlaku . Podejrzewam , że Chiny ujawnią na tym spotkaniu już nie tylko plany swoich inwestycji infrastrukturalnych , nowych kolei , mostów , wiaduktów , portów morskich czy lotniczych . Zostaną zaprezentowane plany inwestycji w cyberprzestrzeń , zieloną gospodarkę , a być może w kwestie zdrowotne czy jakieś rozwiązania pandemiczne . Ruch ustał zaś zupełnie na południowej nitce Nowego Jedwabnego Szlaku , wiodącej przez zdewastowaną Ukrainę na Węgry . Dopóki Białoruś jest stabilna , dopóty pociągi chińskie i transporty przez Małaszewicze będą jeździły .
Relacje chińsko-rosyjskie są klasycznym małżeństwem z rozsądku : „ śpią w jednym łóżku , ale mają różne sny ”.
Jaką rolę w całej układance mocarstw odgrywają Europa i Unia Europejska oraz jaki stosunek do niej mają Chiny ?
Xi Jinping , przygotowując się do XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin , w sierpniu 2022 r ., zaprosił do Pekinu na listopad ( a więc antycypując swoją wygraną ) przywódców Niemiec , Francji , Włoch i Hiszpanii . Ciekawe , że nie zaprosił przedstawicieli ani Komisji Europejskiej , ani Rady Europejskiej i Brytyjczyków . To pokazuje , jaki jest stosunek Chińczyków do Europy jako całości .
Czy w realizacji wizji „ chińskiego renesansu ” do 2049 r . mogą przeszkodzić pewne wewnętrzne problemy ? Mam na myśli demografię i grożący Chinom kryzys finansowy , związany z trudną sytuacją na ich rynku nieruchomości , wywołaną złymi kredytami .
W 2022 r . stało się na chińskiej scenie wewnętrznej coś , czego Chiny z Xi Jinpingiem włącznie absolutnie się nie spodziewały . Wiosną 2022 r . okazało się , że dwie chińskie szczepionki są nieskuteczne na nową odmianę wirusa . Trzeba było zamknąć miasta i 200 – 300 milionów Chińczyków było w twardym lockdownie . W chwili , gdy rozmawiamy ( 22 listopada 2022 r .), trwa nowa fala zakażeń . Nawet w Pekinie są zamykane dzielnice , a Xi Jinping nadal trzyma się twardo tej strategii z jednego podstawowego powodu – Chiny przyznają się , że ofiar śmiertelnych COVID-19 miały kilka czy kilkanaście tysięcy . Tymczasem w samej Polsce ofiar było powyżej 130 tysięcy , a na świecie kilka milionów . W Stanach Zjednoczonych , a one są