Production Manager 4/2024 | Page 16

Production Manager
14
Wschodnie modele państwa
Kolejnym etapem ewolucji jest zmiana paradygmatu funkcjonowania relacji państwo – firma , wynaleziona w Chinach , gdzie kooperacja ta zaowocowała powstaniem jeszcze bardziej konkurencyjnych cenowo produktów . W zachodnim świecie państwo często walczy z firmami za pomocą broni podatkowej i regulacji rynkowych , dusząc biznes , a bronią firm są coraz większe działy prawne i doradztwa podatkowego , próbujące ominąć i nagiąć te regulacje . W tym sensie nie przynosi to żadnej wartości dodanej w rozumieniu produkowanego produktu , jedynie wspiera kreatywność prawno-finansową . W Chinach relacja jest inna i ustalona . Państwo to korporacja , która zarządza i wyznacza cele , a firmy są wykonawcami założonej strategii . Państwo pomaga wykonawcom w realizacji własnej strategii , nie dusząc ich , żeby z nich jak najwięcej wycisnąć . Podobne systemy można zaobserwować w Korei Południowej z ich czebolami czy Japonii . W tych wypadkach mamy inny obszar standaryzacji systemu produkcyjnego . Jeżeli wszyscy gracze w systemie mają zbieżny cel , łatwiej jest prowadzić systemową produkcję , gdyż wykluczamy wszelkie działania pozorne służące walce z systemem państwowym . Najnowszym wynalazkiem , który wywróci stolik i zmiecie z powierzchni wszystkie firmy produkujące w stary sposób , będzie automatyzacja za pomocą robotów humanoidalnych .
Fot . 2 . Prezentacja robotów w Szanghaju
Dokument programowy Pekinu z 2023 r . zakłada , że do 2025 r . powstanie krajowy ekosystem dla rozwoju i wykorzystywania tego typu urządzeń . Emanacją współpracy państwa z firmami jest inicjatywa powstania centrum badawczego w Szanghaju – National Humanoid Robot Innovation Center .
Będzie to już trzecia tego typu placówka po Pekinie i prowincji Zhejiang . Misją centrum jest propagowanie postępu w dziedzinie prototypów robotów humanoidalnych open source . Obiekt , którego ukończenie planowane jest na 2027 r ., zapewni infrastrukturę umożliwiającą równoczesne szkolenie i programowanie do 1 tysiąca różnych robotów . Centrum szkoleniowe obniży bariery wejścia w obszar badawczy i rozwojowy robotów humanoidalnych , wspierając interakcję między technologiami oraz ich optymalizację , co przyspieszy postęp technologiczny i ułatwi praktyczne zastosowanie robotów . Dodatkowo centrum uruchomi platformę społecznościową online , która stworzy globalną społeczność programistów , badaczy i entuzjastów robotyki humanoidalnej , udostępniając im bogatą bibliotekę zasobów cyfrowych . Platforma ta ma na celu stymulowanie rozwoju robotów humanoidalnych przez wymianę wiedzy i technologii . Centrum zainicjowało fundusz branżowy z początkowym kapitałem wynoszącym 2 miliardy juanów chińskich ( około 1,1 miliarda złotych ), z perspektywą zwiększenia do 10 miliardów juanów chińskich , czyli około 5,5 miliarda złotych . Centrum Badań Komputerowych Inspirowanych Mózgiem ( CBKIM ) Uniwersytetu TsingHua opracowało pierwszy na świecie chip percepcyjny działający na podobnych zasadach , co rdzeń siatkówki w oku człowieka , oparty na autorskich rozwiązaniach , a nie obliczeniowy , jak wszystkie dotychczasowe . Może być wykorzystywany w robotach , pozwalając im , podobnie jak człowiekowi , reagować intuicyjnie na impulsy wzrokowe . Naukowcy podali przykład zbliżających się do nas lecących obiektów – unikamy ich podświadomie , ledwie widząc niespodziewany ruch „ kątem oka ”. Tradycyjne chipy widzenia maszynowego muszą najczęściej „ widzieć wyraźnie ”, zanim podejmą decyzję .
Od niewolnictwa po autonomiczne fabryki
Ostatnim etapem ewolucji produkcji , który będzie powszechny jeszcze w XXI w ., są automatyczne fabryki . Futurolodzy XX w . przewidywali ten model ( patrz „ Eden ” Stanisława Lema ). Fabryka taka byłaby automatyczną maszyną bez czynnika ludzkiego , potrafiącą produkować produkty na wywołanie przesyłane elektronicznie . Oczywiście system byłby wyposażony